Sfintei Maria Egipteanca

Mărgăritar ascuns                                                                                             Frumusețea te-a chemat                                                                                     Adânc pe adânc                                                                                               În glasul căderilor apelor tale…
Și într-o clipă                                                                                                   Ai recunoscut Lumina
Ce-așteaptă în veacuri                                                                                       Aceeași, neschimbată,                                                                                       Ca-n prima dimineață a lumii                                                                                                 Veșnică chemare
Și atunci a început…