Praznicul Adormirii Maicii Domnului la Mănăstirea Techirghiol

Nu există o rugăciune cât de mică, trăită, să nu te audă Maica Domnului, să nu coboare. Cât poate Dumnezeu cu puterea poate şi Maica Domnului cu rugăciunea.” (Părintele Arsenie Papacioc)

Adormirea Maicii Domnului este, în fiecare an, pentru Mănăstirea de la Techirghiol o zi așteptată cu mare bucurie, când Măicuța Domnului, ocrotitoarea acestui lăcaș, se coboară mai aproape de noi, parcă simțindu-i adierea în toată mănăstirea. Anul acesta este însă o zi cu totul specială, căci acum exact un veac se năștea cel care avea să fie „duhovnicul de la malul mării” – părintele Arsenie Papacioc.

Ca un ”frate mai mare”, așa cum însuși îi plăcea să spună, mijlocește acum pentru toți la Măicuța Domnului, pe care a iubit-o atât de mult în viața sa, încât ajunsese să spună că, dacă ar mai dori să trăiască, ar fi numai pentru a putea-o iubi și mai mult pe Maica Domnului.

Îl simțim pe părintele nostru alături de noi, cu pasul său ușor, nepământesc, cum ne urmărește cu dragostea sa de neuitat.

Această prezentare necesită JavaScript.