Slujba de Bobotează…pe malul lacului Techirghiol

Aruncarea-Crucii-în-lac-de-Bobotează

După cum la Locurile Sfinte slujba de Bobotează se oficiază chiar la râul Iordan, care în acele momente își întoarce curgerea în mod minunat, se obișnuiește în unele locuri unde există o apă curgătoare sau un lac, să se oficieze această slujbă pe malul apei. Așa cum este tradiția la Techirghiol, slujba de sfințire a Aghiazmei celei mari din ziua de 6 ianuarie a avut loc și anul acesta pe malul lacului, unde s-au adunat credincioșii de la toate parohiile din oraș pentru a participa la această deosebită slujbă oficiată de către soborul preoților parohi împreună cu părinții slujitori de la mănăstire.După ce minunatele rugăciuni  – rostite cu glas puternic de preoți – au umplut văzduhul, netulburat de nici o adiere de vânt, credincioșii au asistat la momentul mult așteptat mai ales de cei tineri: aruncarea crucilor în apă…(imaginile povestesc mai bine)

Această prezentare necesită JavaScript.