Simpozion Centenar Părintele Arsenie Papacioc

Duminică, 10 august, ora 18,00, la Casa de Cultură din Constanța va avea loc un simpozion în memoria părintelui Arsenie Papacioc, cu ocazia împlinirii a 100 de ani de la naștere.

Personalitatea părintelui Arsenie va fi evocată de Înaltpreasfințitul Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, arhim. Andrei Tudor, starețul Mănăstirii Dervent, protos. Ieronim Gheorghiță, duhovnicul Mănăstirii ”Sf. Maria” Techirghiol și ierom. Ilarion Dan, duhovnicul Mănăstirii ”Sf. Cruce”.

În cadrul acestui eveniment va avea loc și lansarea volumului comemorativ de evocări și fotografii Părintele Arsenie Papacioc – 1914-2014 – O sută de ani de la naștere.

Volum-comemorativ

În foaierul Casei de Cultură va fi organizată și o expoziție de fotografie, reprezentând momente inedite din viața părintelui Arsenie Papacioc.

Evenimentul va fi încununat de participarea de excepție a Coralei ”Armonia” a Arhiepiscopiei Tomisului.

Vă așteptăm cu drag!

Descoperă mai multe la Manastirea Sf. Maria Techirghiol

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura